Pielęgnacja

Pielęgnacja

Pielęgnacja tatuażu

Wykonanie tatuażu to dopiero połowa sukcesu, drugą stanowi prawidłowe zagojenie się skóry, a o to już musi zadbać osoba, która go sobie wykonała tatuaż.

Po zabiegu trzeba poświęcić przynajmniej 2 tygodnie na opiekę nad swoim malowidłem.

Bezpośrednio po zrobieniu, obszar tatuowany jest lekko zaczerwieniony: to normalny stan, spowodowany podrażnieniem, które może utrzymywać się nawet do 2 dni; wszystko zależy od wrażliwości skóry i wielkości tatuażu. Wzór tatuażu bezpośrednio po naniesieniu ma bardzo intensywne kolory, jednak w miarę przenikania w głąb skóry zaczynają one blednąć. Dzieje się tak dlatego, że tusz najpierw jest w zewnętrznej warstwie skóry i potrzebuje trochę czasu, żeby przeniknąć w głąb naskórka. Następnego dnia powierzchnia jest trochę pomarszczona, ponieważ zaczyna się formować strupek. Po 3-4 dniach skóra zaczyna się złuszczać. To oznaka, że tatuaż zaczyna się goić. Po około tygodniu, gdy zejdą już strupki, rozpoczyna się proces regeneracji naskórka. Tatuaż zaczyna wyglądać tak, jak powinien po około 6 tygodniach. Skóra w jego okolicach będzie trochę podrażniona i wrażliwa. Do czasu jej powrotu do naturalnego stanu trzeba ściśle stosować się do zaleceń tatuażysty.

 

Należy przestrzegać następujących zasad:

 

  • po upływie trzech godzin, od zrobienia tatuażu, zdjąć opatrunek, ostrożnie umyć tatuaż letnią wodą z mydłem, delikatnie osuszyć czystym ręcznikiem i posmarować tatuaż maścią. Założyć świeżą folię, ( folię stosujemy przez pierwsze dwa dni w szczególności na noc, tatuażu nie wolno doprowadzić do wysuszenia)

 

  • przez pierwsze trzy dni przed każdym smarowaniem należy umyć delikatnie tatuaż i posmarować maścią,

 

  • tatuaż powinno się smarować maścią trzy do pięciu razy dziennie przez okres około dwóch tygodni, aż do zagojenia się tatuażu,

 

  • nie wolno dopuścić do nadmiernego wysychania gojącego się tatuażu,

 

  • nie wolno zdrapywać pojawiających się strupków, gdyż spowoduje to powstawanie blizn, strupki zejdą same stopniowo,

 

  • najważniejszą rzeczą jest zachowanie czystości, aby tatuaż zagoił się prawidłowo,

 

  • ważne jest, aby świeży tatuaż nie był poddawany na długotrwałe działanie wody, podczas kąpieli należy uważać aby tatuaż był chroniony przed bezpośrednim kontaktem z wodą,

 

  • zabrania się długich kąpieli, uczęszczania na basen, korzystania z sauny i solarium przez okres około 6 tygodni,

 

  • nie wolno wystawiać świeżego tatuażu na działanie promieni słonecznych,

 

  • przez 2 dni po wykonaniu tatuażu nie powinno spożywać się alkoholu ani żadnych używek.